قالیشویی و مبل شویی سبلان

راهنمای خرید فرش ایرانی

راهنمای خرید فرش ایرانی
 • راهنمای خرید فرش ایرانی

  چگونه فرش با کیفیت را تشخیص دهیم؟ چگونه فرش ایرانی را تشخیص دهیم؟ حتما در هر خانه ایرانی ای نشانه ای از فرش های نختلف به خصوص فرش های ارانی دست بافت یافت می شود. و حتما شما بار ها برای منزل خود برای خرید یک فرش با کیفیت اقدام کرده اید. اما سوال اینجاست که چگونه و با در نظر گرفتن چه مراحلی می توانید فرش ایران با کیفیت را تشخیص دهید و انتخاب کنید. برای بررسی نکات و تشخیص فرش با کیفیت در هاو کن یو یک مقاله کامل در نظر گرفته ایم. با ما همراه باشید.

  فرش ایرانی یکی از شناخته شده ترین و البته با کیفیت ترین نوع فرش ها است که ضمن تشخیص این فرش هرچقدر یک فرش دارای مشخصه های نزدیک تر به یک فرش ایرانی باشد پس نتیجتا کیفیت مطلوب تری هم خواهد داشت. در ادامه علاوه بر اشاره مختصری به تعارف، تاریخ و … به چگونگی و نحوه شناحت فرش ایرانی هم می پردازیم.

  فرش ایرانی، فرشی است که در ایران، توسط بافنده های متبحر ایرانی بافته می شودوجزو معدود فرش های باارزش موجود در دنیاست.

  فرش ابریشم اصفهان

  فرش ابریشم اصفهان

  آوازه ی فرش های ایرانی به علت کیفیت، دوام و معماری زیبای آن است.

  ارزش یک فرش اصیل ایرانی، بسته به سن فرش،سایز،کیفیت و نوع معماری آن،تا حدود هزاران و یا میلیون ها دلار نیز قیمت گذاری می شود.

  کشور ایران، اولین و بزرگترین تولید کننده و صادرکننده ی انواع فرش دست باف در جهان است.که حدود سه چهارم فرش طبیعی دست باف جهان را تولید می کند.

  فرش ایرانی یا پرشین کارپت، در انواع گوناگون، بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده است.بعضی از آنها فرش دست بافت اصیل ایرانی هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند و برخی دیگر فرش های ماشینی با طرح دست بافت هستند، برخی دیگر نیز فرش های آنتیک کلکسیونی با قیمت بسیار بالا هستند که در سراسر دنیا، مشتری های مخصوص به خود را دارند.

  خرید فرش ایرانی برای کسانی که نمی دانند در انتخاب فرش باید  به دنبال چه خصوصیاتی باشند،می تواند بسیار مشکل باشد.یکی از نگرانی های خریداران فرش ایرانی دانستن این است که آیا فرشی که قصد  خریداری آن را دارند، ارزش مبلغ بالای پرداختی را دارد یا نه.

  هدف این مقاله، معرفی انواع مختلف فرش ایرانی است.توصیه های مفیدی نیز برای تشخیص نوع فرش باتوجه به مواد به کار رفته دربافت آن، در این مقاله گنجانده شده است.نکات مهمی که باید بهنگام خرید فرش به آنها دقت کنید.

  معرفی فرش ایرانی

  شما کاربران سایت هاو کن یو باید بدانید چیزی که فرش ایرانی را از فرش سایر کشورها،مانند کشور ترکیه، متمایز می کند، تفاوت در طرز قرار گیری پشم در تار و پود بافت است.

  اگر سایز فرش ایرانی از ابعاد ۱.۸در ۱.۲ متر کوچکتر باشد،قالیچه نامیده می شود و همچنین اگر سایز فرش از این ابعاد بزرگ تر باشد،قالی نامیده می شود.

  فرش ایرانی،علاوه بر بادوام و راحت بودن، با نمایش نقش و نگارهای فریبنده ی خود، یک پوشش بسیار زیبا و جذاب را به کف اتاق نشیمن و یا راه روهایتان می دهد.

  فرش ایرانی چگونه تهیه می شود

  Oriental-Rug-Loom

   

   

   

   

  فرش ایرانی معمولا روی دارقالی بافته می شود،بوسیله ی رشته های پشمی یا پنبه ای که بروی دار قالی از بالا تا پایین کشیده شده اند.بافنده ها،ردیف های افقی به نام پود را می سازند،و با داخل و خارج بردن پشم ،تارها را به هم متصل  می کنند تا اساس کار را آماده کنند.بافنده ها گره به گره ،ردیف به ردیف کار را پیش می برند تا اینکه بعد از حدود شش ماه یک فرش ۹در ۶ متری را آماده کنند.

  مواد سازنده ی فرش

  غالبا جنس تارو پود فرش های ایرانی از نخ پشمی است،اما فرش هایی با بافت نخ پنبه نیز دیده می شوند.جنس پشم بکار رفته در فرش های ایرانی نیز متفاوت هستند،بعضی از آنها تشکیل شده از پشم شتر هستند،برخی پشم منچسترو برخی پشم کرکی دارند.فرش های قدیمی تر و کلکسیونی نیز وجود دارند که جنس بافت آنها از نخ ابریشم است،که البته قیمت آنها بسیار بالاست و همینطور دوام کمتری را نسبت به فرش های پشمی دارا هستند.

  فرش های ابریشمی که بسیار کمیاب هستند را به علت ارزش بسیار بالایشان،به جای پوشش کف،غالبا به عنوان تابلو بروی دیوار نصب می کنند.

  در ساخت بسیاری از فرش های جدید،دیگر استفاده از مواد قدیمی کمتر به چشم می خورد،جنس تارو پود فرش های جدید، غالبا از ابریشم ناخالص،نوعی پنبه ی براق حریر نما ویا الیاف مصنوعی مانند اولفین است.

  چگونه فرش اصیل ایرانی را تشخیص دهیم

  چگونگی تشخیص موضوع اصلی سایت هاو کن یو در این مقاله بود. اجازه دهید به این موضوع بپردازیم. باافزایش تقاضابرای خرید این فرش های اصیل و زیبا،تولید فرش های بی کیفیت با طرح مشابه نیز در بازار جهانی افزایش یافته است.بنابر این تشخیص فرش اصیل از فرش تقلبی برای خریدار به امری بسیار مشکل و پیچیده تبدیل شده است.همچنین خریدار می خواهد اطمینان پیدا کند که مبلغی که بابت خرید فرش می پردازد منصفانه باشد.برای این منظور راهکارهایی از قبیل بررسی کردن اتیکت فرش، بافت فرش وطرح آن وجود دارد.

  شناخت فرش از روی اتیکت

  ما در هاو کن یو بار ها به اتکت و مشخصات برای خرید محصول اشاره کردیم. درقسمت پشت پرشین کارپت ها، یک برچسب وجود دارد که در آن کشور سازنده ی فرش و یکسری اطلاعات دیگر درج شده است.کشور سازنده ی پرشین کارپت ایران است، بنابراین فرشهایی که کشور سازنده ی آنها، ترکیه، افغانستان، پاکستان، قفقاز، هند، نپال و غیره ذکر شده باشد، پرشین کارپت محسوب نمی شوند، بلکه جزو فرش های شرقی دسته بندی می شوند و نه فرش ایرانی.

  گره های فرش ایرانی

  در فرش های سنتی ایرانی، معمولا از متد گره زنی تک حلقه استفاده می شد،در حالی که در فرش های کشور ترکیه متد کار، روش گره زنی دو حلقه بوده است.هرچند که در فرشهای تولیدی جدید کشور ایران، استفاده از هردو متد تک حلقه و دو حلقه رایج شده است، اما هنگامی که قصد خرید فرش اصیل ایرانی را دارید و فروشنده مدعی باشد که فرش مورد نظر آنتیک و یا قدیمی است باید دقت شود که حتما متد گره های فرش بایستی بصورت تک حلقه باشد.

  Turkish-Persian-Knots

  یکی از روش های تشخیص فرش دستباف از فرش ماشینی،برگرداندن پشت فرش  و بررسی اینکه آیا طرح فرش از پشت آن قابل تشخیص است یا نه،در صورتی که طرح قابل تشخیص باشد فرش دستباف است.

  اگر شما کاربران سایت “هاو کن یو ” فرش ماشینی را تا کرده و پشت آنرا نمایان کنید، خواهید دید که پشت بسیار ضخیمی دارد و بافت و طرح آن نامشخص است. همینطور در فرش های دستباف از پشت فرش ردیف گره های فرش بایستی مشخص باشند.

  دریچه ای از ایران به سمت جهان

   

  یکی از فریبنده ترین جنبه های بررسی فرش های ایرانی، کشف کردن داستان های پنهان در پشت نقش و نگارهای پیچیده ی منقوش در آن است.گویی که تاریخ توسط بافنده های آن درون نقش و نگارهایش ضبط شده باشد.

  • دست آوردها و ازدست رفتگان جنگی
  • رهبران مهم و تأثیرگذار
  • خرافات و موهومات
  • داستان های عاشقانه
  • مذهب

  امروزه در ایران بیش از چهار هزار  نوع مختلف فرش تولید می شود که انواع آن در طرح و نقش ها بسیار شبیه به هم و وابسته هستند و از معانی یکسانی پیروی می کنند،طرح هایی متشکل ازخطوط مستقیم،منحنی،انواع گل ها،حیوانات،پرندن ها در رنگ های مختلف و …

  eb6487d940acd4a9f2e156fd28cf3411

   

  fbb0e8974931d1663cca32987dd997ac

  نمایش ثروت پادشاهان

   

  قرمز ،رنگ محبوب بکار رفته در بیشتر فرش های اصیل ایرانی است که طیف های مختلف این رنگ را به وفور در نقش و نگارهایش میبینیم،از قرمز آلبالویی گرفته تا (قرمز اسکارلت)قرمز متمایل به زرد و ارغوانی.

  f789fcfadf7a3506cdcd44f9f39a0f18

  آبی،نیز یکی از بیشترین رنگ هایی است که در فرش ایرانی بکار رفته است.آبی نیلی ،بیشترین نوع رنگ آبی است که اغلب به عنوان رنگ زمینه فرش ایرانی را مزین می کند.

  فرشهای ایرانی دارای طرح ونقش های بسیار منحصربفردی هستند که این طرح ها در طول تاریخ و بمرور زمان تغییرات اندکی داشته اند.بسیاری از این طرح ها از نسل های گذشته ی خانواده ی بافنده به آنها منتقل شده است.

  طرح فرش ایرانی معمولا یکی از چهار گونه طرح اساسی مطرح می باشد.فرش با طرح سراسری،طرح یک طرفه،طرح تقسیم بندی شده.و یا طرح مدالین مرکزی .

  نقش و نگارهای بکار رفته در طرح فرش های ایرانی معمولا هرکدام معانی متفاوتی دارند،همینطور با شناخت این نقش و نگارها، می توان کشور سازنده ی فرش را تشخیص داد.

  شاید، یکی از شناخته شده ترین طرح های ایرانی،نقش قوس نماز باشد که بیشتر در فرشی کاربردی به نام سجاده بکار می رود. یکی دیگر از نقش هایی که به وفور در فرش های ایرانی بکار می رود، نقش درخت زندگی است که تجلی زندگی ابدی و جاودانی است،البته این طرح بیشتر در فرش های مربوط به شهرهای اصفهان قم و تبریز بکار می رود.

  در زیر برخی از این طرح ها همراه با معانیشان آورده شده اند؛

  گلدان نامیرایی،که بصورت شکل گلدان آورده می شود.

  بید مجنون،که برای بیان غم و اندوه و مرگ بکار می رود.

  طرح باغ بهشت،که بصورت نقش یک مدال دروسط طرح و اطراف آن جنگلی از گل های فراوان .

  مدال موجود در وسط طرح نیز اشاره به چشم همه جا بینی، به نام خداوند دارد .این طرح بنا شده بر اساس گلهای نیلوفر آبی،که به دلیل مقدس بودنشان در فرهنگ های مختلف محترمند ،این گل ها ریشه هاشان در خاک است و شکوفه هایشان در بهشت می شکفد.

  6d80bf95a45d5a31f4d69a9c738da862

  طرح درخت زندگی

   

  تکنیک های بافت فرش ایرانی

  تمام فرش های ایرانی بصورت سنتی و با دست بافته شده اند؛ قیمت یک فرش دست باف بسیار گرانتر است از فرش جدید بافته شده با ماشین،بنابراین خریدار نباید انتظار خرید فرش دستبافت باهمان قیمت فرش ماشینی هم سایز را داشته باشد.

  فرش دست بافت

  d1d82b413fd98169699d39858934add5

  این نوع از فرش های ایرانی مرغوب ترین و باکیفیت ترین آنها هستند؛ برای بافت یک فرش ایرانی،معمولا تعداد بسیاری بافنده روزها و ساعت های زیادی از زمانشان را صرف اتمام فرش می کنند، کیفیت و اصالت معماری فرش های ایرانی در طرح و نقش آن مشهود است. فرش های ایرانی می توانند بافته و یا تافته ی دست و یا همینطور دارای بافت تخت باشند.فرش های دست بافت گرانترین نوع فرش ها هستند و در این بین فرش های تخت بافت حداقل قیمت را دارند.در بافت بسیاری از فرش های ایرانی،از هر دو روش نساجی عمودی و افقی استفاده می شود.

     فرش های ماشینی ایرانی

  ed03745b6d39237c5d695365c237fd37

  فرش ماشینی ایرانی ،ساخت کاشان

  فرش های ماشینی، آن حس قابل اعتماد بودن را که مختص فرش های طبیعی  بافته شده با دست هستند را ندارند،در بازار جدید فرش هایی که طرح فرش های ایرانی را دارند اما دست بافت نیستند بسیار رواج یافته اند،قیمت این فرش ها باید بسیار پایین تر از فرش های طبیعی باشد.

  اگر خریداری قصد دارد فرشی با ظاهر ایرانی،اما با پرداخت هزینه ی بسیار اندک نسبت به آن داشته باشد،گزینه ی فرش ماشینی با طرح ایرانی انتخابی مناسب خواهد بود.

  نکاتی که هنگام خرید فرش ایرانی باید مدنظر قرار گیرند.

  در مورد خرید فرش آپشن های بسیار زیادی وجود دارد که خرید را سخت می کنند.در اولین قدم که شما در هاو کن یو فرا می گیرید و برای خرید باید به ان دقت کنید، خریدار بایستی میزان بودجه ی خود را مدنظر قرار دهد.سپس با توجه به مکانی که قرار است فرش در آن قرار گیرد،سایز موردنظر خود را مشخص کند. فرش های ایرانی در سایز بندی ها ی متفاوت موجود هستندو قیمت هر فرش با توجه به افزایش سایز فرش بالا می رود، دانستن این که برای چه فضایی قرار است فرش انتخاب شود ، می تواند محدوده ی انتخابی شما را مشخص تر کند؛ مرحله ی بعدی، انتخاب گزینه ی مناسب از لحاظ کیفیت،دوام،سن فرش و با توجه به بودجه و سایز موردنیاز است.

  کیفیت فرش ایرانی

  فرش تبریز

  فرش تبریز

  انواع فرش های ایرانی دارای کیفیت قابل توجهی هستند که این کیفیت رابطه ی مستقیمی با ارزش بالای این فرش ها دارد.عوامل تعیین کننده ی کیفیت فرش،در تراکم گره ها،جنس پشم و رنگ های بکار رفته در آن خلاصه می شوند.

  فراوانی گره های فرش

  تراکم گره های فرش،تعداد گره های موجود در یک اینچ مربع فرش می باشد، که یکی از اصلی ترین عناصر تشخیص کیفیت فرش است.بطور معمول در فرش های ایرانی،تراکم گره ها در رنج ۳۰ تا ۳۰۰ گره در هر اینچ مربع می باشد.فرش های ۳۰ گره،بسیار ضمخت و بی کیفیت خواهند بود،همینطور فرش های ۳۰۰ گره،بسیار نازک و با کیفیت بالا هستند وطبیعتأ  قیمت بسیار بالایی نیز دارند.

  پشم سالم ،حس خوبی را منتقل می کند

  آب و هوای متعادل و خوب،تغذیه ی مناسب حیوانات، پشم تولیدی براق و مرغوبی را در پی خواهد داشت، به هنگام خرید فرش دست خود را روی بافت فرش بکشید؛پشم خوب، پشمی است که سطح آن نرم و هموار باشدو نه خشک و شکننده!.می توانید جنس و مکان تولید پشم راازفروشنده بخواهید.پشم های تولیدی کشورهای نیوزلند و تبت مرغوبترین نوع پشم ها هستند.در صورتی که پشم فرش بسیار نرم و براق بود ،دقت کنید که ممکن است فرش تولیدی از پشم های نامرغوب و مصنوعی و در عین حال ارزان قیمت محصول کشور چین باشد.

  فرش  با پشم تنیده شده با دست یا ماشین

  42452b9dac4f3f7888b552df3d343512

  پشم بکار رفته در تار و پود این فرش ها با دست تابیده شده و به عنوان یک روش دستی، ارزش بسیار بالایی دارد و یکتایی ویژه ای به فرش های متفاوت می دهد.در مقابل فرش هایی که پشم آنها با ماشین تنیده شده است،فرش هایی یکسان و یک شکل خواهند بود.

  فرش با رنگ های طبیعی یا مصنوعی

  e042b8ae4ab1ddc1024bf6b11f889a8d

  قیمت یک فرش با رنگ طبیعی، بیشتر از ۳۰٪ گرانتر از فرش  بارنگ مصنوعی است.رنگ های طبیعی موجود بسیار محدود هستند و همینطور شدت و قدرت رنگ های مصنوعی را ندارند.فرشهایی که بصورت طبیعی رنگ آمیزی شده اند،بسیار معتبر هستند و بنابراین تقاضا و قیمت بیشتری دارند.f2bde0773905ffe0685b48c3d4c987d7

  سن فرش

  فرش آنتیک ابریشم اصفهان

  فرش آنتیک ابریشم اصفهان

  فرش ها ی اصیل ایرانی که سن و عمر آنها بیشتر  از ۱۰۰ سال باشد، در گروه فرش های  آنتیک دسته بندی می شوند و فرش های کلکسیونی هستند.فرش هایی که سنشان بین ۵۰ تا ۹۹ سال باشد نیز فرش های شبه آنتیک خوانده می شوند.

  در صورتی که فرش آنتیک ایرانی، خوب مراقبت شود، به مرور زمان ارزش آن بیشتر خواهد شد.

  فرش مورد علاقه تان را انتخاب کنید

  تا زمانی که فرشی توجه شما را به خود جلب نکرده،خرید نکنید.فرش مورد نظر را بدقت بررسی کنید،بیاد داشته باشید که فرش های دست بافت بطور ذاتی،دارای تناقضات هستند.دقت کنید که از لحاظ هارمونی رنگ ها باهم در ارتباط باشند،بین رنگ های انتخابی تعادل وجود داشته باشد؛دقت کنید که رنگ دو نیمه ی بالا و پایین فرش یکسان باشدوطرح و نقش متعادل و قرینه داشته باشد.تارهای ابتدا و انتهای فرش را بررسی کنید تا یکدست و بدون نقص باشند.دو نیمه ی طولی فرش را بروی هم تا کنید در این حالت چهار گوشه ی فرش باید دو بدو بروی هم بیفتند و بیرون زدگی وجود نداشته باشد. به گل وسط اکثر طرح های ایرانی ترنج گفته می شود و به چهار مثلث ایجاد شده در چهارگوشه ی زیر حاشیه ی فرش لچک گفته میشود،به تقارن و تشابه لچک ها کاملا دقت کنید.از قرار گیری دقیق ترنج در مرکز فرش مطمئن شوید.همینطور شیرازه ی فرش یکی از بخش های مهم هر فرش است که باید تمیز کارشده باشد و اندازه ی آنها یکدست و صاف باشد.به یاد داشته باشید که وجود هریک از این ایرادها در فرش از ارزش و قیمت آن می کاهد.

  آیا واقعا فرش ایرانی برای شما مناسب است؟

  نقش و رنگ این فرش بسیار دوست داشتنی و زیباست; فرش ایرانی اتمسفر بسیار خوبی را برای اتاق شما بوجود می آورد،

  3231b2ab50a101215fc1efcbadd47700

  اما باید صادقانه پذیرفت که هزینه ی یک فرش اصیل و باکیفیت ایرانی می تواندبسیار بیشتر از بودجه ی شما باشد.

  اما زمانی که دوام،جذابیت،راحتی و سرمایه بودن این فرش را در نظر بگیریم ،خواهیم دید که واقعا این فرش ارزش خرید را دارد.هرچند که با افزایش گونه های متعدد فرش ایرانی در بازار جهانی،می توان فرش زیبای با کیفیتی را متناسب با بودجه ی خود یافت که در عین حال زیبا و جذاب هم باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  ۱ نظر

  ارسال نظر

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *

  جستجو

  پیوند ها

  سرویس قالیشویی سبلان

  ثبت سفارش آنلاین

  اطلاعات تماس

  • ایران ، تبریز، سه راهی فرودگاه ، کوی اطلس ، هشت متری اول
  • 33840808
  • 32801414
  • GalishouieSabalan.ir@

  ساعات کاری

  پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته

  شنبه
  8:00 تا 17:00
  یک شنبه
  8:00 تا 17:00
  دو شنبه
  8:00 تا 17:00
  سه شنبه
  8:00 تا 17:00
  چهار شنبه
  8:00 تا 17:00
  پنج شنبه
  8:00 تا 15:00

  دسته بندی پروژه ها