۰۴۱-۳۳۸۴۰۸۰۸ سامانه پیامکی : ۵۰۰۰۵۱۵۰۳۲۸۰۱۴

ریشه زنی | توضیحات+عکس

وبلاگ

ریشه زنی | توضیحات+عکس

ارسال شده توسط قالیشویی سبلان

ریشه زنی

فرشهایی که به دلیل استفاده زیاد، ریشه هایشان از بین می رود، نیاز به ریشه دوزی دارند. همچنین به دلیل پوسیدگی چله، بویژه چله های پنبه ای فرش نیاز به مرمت دارد. در صورتی که تمام ریشه های فرش از بین رفته باشد، باقیمانده ریشه را از ابتدای بافت با قیچی بریده و ریشه دوزی انجام می شود و چنانچه قسمتی از ریشه ها از بین رفته باشند، همان قسمتها را قیچی کرده و مرمت را انجام می دهند.

قبل از ریشه دوزی، ابتدا باید با انتخاب نخ، روش تهیه آن و انتخاب سوزن آشنا شوید:

– انتخاب چله:در روش بطلمه نخ چله باید مقداری از نخ چله قالی نازک تر باشد. به فرض، اگر قالی ۳۰ رج باشد؛ یعنی نخ پله ۱۵-۲۰ لا داشته باشد، نخ چله ای که برای بطلمه از ان استفاده می شود، باید نخ چله ۱۲-۲۰ لا یا نخ چله مناسب قالی ۴۰ رج باشد. البته، رفوگران برای انتخاب چله (چله ای که برای بطلمه انتخاب می کنند) با چله خود قالی مقایسه می کنند و چنانچه ضخامت چله قالی مناسب با چله انتخابی برای بطلمه باشد آن را برای نخ چله بطلمه انتخاب می کنند.

نخ چله انتخابی به این دلیل، قداری نازک تر از نخ چله قالی از لحاظ رجشمار در نظر گرفته می شود که (از لحاظ ظرافت و نازکی چله بطلمه  برابر با نخ چله داخل گره ها قالی انتخاب می شود) قالی حالت بادکردگی پیدا نکند، قسمت رفو مشخص نشود، همه قسمت رفو شده هم سطح و هماهنگ با قسمتهای دیگر قالی باشد.

 

– انتخاب سوزن: رفوگران، برای انتخاب سوزن متناسب با قالی، سوزن را داخل قالی فرو می برند، چنانچه سوزن به راحتی در داخل قالی فرو رود و در قالی حرکت کند آن را به کار می برند. البته این روش حالت عامیانه و متداول در بین رفوگران دارد. روش علمی انتخاب سوزن آن است که نخ چله انتخاب شده در سوزن به راحتی داخل شود. هر چه شماره سوزن بالا رود، سوزن نازک تر می شود و هر چقدر سوزن نازک تر باشد، سوراخ آن کوچک تر می گردد. سوزنهای نازک تر بیشتر برای مرمت قالیهایریز بافت و ظریف استفاده می شود.

– انتخاب نخ بطلمه: برای نگهداری و اتصال نخ به چله به قالی به یک نخ کمکی نیاز است که بهتر است از نخ چله کاشان که ۳ لا است استفاده شود. استفاده از این چله در رجشمارهای گوناگون به گونه خاص خود است که در جدول شماره ۱ توضیح داده می شود.

برچسب , , , ,

قالیشویی سبلان

نوشته شده توسط قالیشویی سبلان

قالیشویی سبلان با ارائه خدماتی از قبیل :   قالیشوئی ، رفوگری ، رنگبرداری و پرداخت شستشوی انواع مبل وموکت و تابلو فرشـها مجــــــــــهـز به گرم خـــــــــانه گــــــــازی دارای کارمندان مجرب و متخصص سرویس دهی به تمامی مناطق تبریز فقط با یک تلفن

http://galishouiesabalan.ir

3 دیدگاه برای“ریشه زنی | توضیحات+عکس

 1. کارتون واقعا حرف نداره
  من اولین بارم بود که داشتم فرشامو به قالیشویی میدادم و نگران بودم
  ولی شما با خدمت کردن به فرش های من رضایت کامل من به شما رو جلب کردین.
  با تشکر

 2. سلام یورولمیسیز
  هم قالیشویی و هم مبل شویی حرف نداره کارتون.
  تشکر الیرم بابت تمام زحمات.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*